Faydalı Bilgiler: Türkiye’ye Bilimsel Ziyaret


TC vatandaşı olmayan bir kişi ya da kişileri Türkiye’ye bilimsel amaçlarla davet etmek istiyorsanız, sizin ve konuğunuzun hangi adımların izlemesi gerektiği pek açık değil.

Eğer konuğunuz nispeten kısa bir süre için Türkiye’yi ziyaret edecekse, çoğunlukla turist vizesi alması yeterli oluyor. Daha uzun süreli bir ziyaret için, örneğin konuğunuza Türkiye’den bir burs (TÜBİTAK doktora sonrası araştırmacı bursu vb…) sağlandığı durumda yapılması gerekenler ise daha farklılar.

Ziyaret süresinin kısa mı, uzun mu olacağı ziyaretçinizin uyruğuna bağlı. Bu doğrultuda, Türkiye’nin yabancılara vize uygulamalarını gözden geçirmelisiniz.

Türkiye’nin hangi ülkelerin yurttaşlarına ne tür vize uyguladığını öğrenmek için, Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili web sayfalarına

http://www.mfa.gov.tr/yabancilarin-tabi-oldugu-vize-rejimi.tr.mfa

http://www.mfa.gov.tr/visa-information-for-foreigners.en.mfa

başvurabilirsiniz.

Eğer web sayfalarında bulduğunuz bu bilgilerin güncelliğine güvenmez ya da daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, benim önerim Atatürk Havalimanı Pasaport Şubesi‘ni telefonlar ( +90-212-4633000 / 7117 … 7130 ) aramanızdır.

Vize işlemleri ile ilgili olarak, Dışişleri Bakanlığı Vize Dairesi’ni aramak da isteyebilirsiniz. Ancak Vize Dairesi’ne olan yoğun talep nedeniyle, telefon ile ulaşmak hayli zor.

Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili web sayfalarına ya da Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Pasaport Şubeleri’ne başvurdunuz. Konuğunuz için turist vizesi yetersiz kalacak. Bu durumda, başka bir yol izlemeniz gerekli.

Konuğunuz, ilgili konsolosluğa gidip, vize başvurusunu yaptığında, başvuru bilimsel araştırma vizesi olarak değerlendiriliyor; konsolosluk Dış İşleri Bakanlığı’na bu başvuruyu bildiriyor, Dış İşleri Bakanlığı ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nden başvuru ile ilgili görüş alıyor. Bu değerlendirmelere göre, vize verilip verilmeyeceğine karar veriliyor.

Bu konuda danışabileceğiniz bir yer ise Dışişleri Bakanlığı Kültür İşleri. Telefon numaraları:

+90 312 292 2393 veya 2267 veya 2447

Bana aktarılan bilgi, yalnızca tekil kişiler için değil, ancak düzenlenecek büyük toplantılar için de, Kültür İşleri ile temasa geçmenin konuklarınıza vize almak konusunda kolaylık sağlayacağı.

Vize işlemleri ile ilgili önemli bir tavsiye, işlemlere 2-3 ay gibi bir süre önce başlamanız.

Diyelim ki, konuğunuz uzun dönemli bilimsel ziyaret için Türkiye’ye geliyor. Bu durumda yapılması gereken diğer şeyler neler?

  • İkamet tezkeresi alınması
  • Burs alacak konuklar için, vergi numarası alınması ve bankada hesap açılması

Bilimsel araştırma vizesi, Türkiye’ye girmek için bir giriş vizesi. Bu vizenin üzerine İngilizce olarak şöyle bir damga vuruluyor:

The person to whom this visa is issued must obtain a residence permit from the local security authorities with one month of arrival in Turkey.

Konuğunuzun bu noktada ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Yabancılar Şubesi’ne başvurarak, ikamet tezkeresi (residence permit) alması gerekli. Ancak ikamet tezkeresi için bir ay içerisinde başvurmak gerekli, tezkereyi bir ay içerisinde almak değil. Yalnız burada şöyle bir karışıklık söz konusu, örneğin EGM İstanbul Yabancılar Şubesi

http://yabancilar.iem.gov.tr/ikamet.html

sayfasında sıralanan ikamet tezkereleri başvuru seçenekleri arasında bilimsel araştırma yok. Bizim durumumuzda, İstanbul Yabancılar Şubesi, konuğumuzun Öğrenim Amaçlı İkamet Tezkeresi için başvurması gerektiğini aktardı. Sizin de ilgili Yabancılar Şubesi ile doğrudan görüşmeniz gerekebilir.

Türkiye’den TÜBİTAK gibi bir kurumun kendisine burs sağladığı konuklarınızın bir banka hesabına ve vergi numarasına ihtiyaçları olacak. Konuklarınız öncelikle, Vergi Dairesi’ne giderek vergi numarası almalılar. Başvuru sırasında, ikamet tezkeresine başvurduğunuzu söyleyince, vergi numarasını alabiliyorsunuz.

Bankada hesap açma işlemleri yabancılar için biraz daha uzun sürüyor; ilgili banka şubesi, banka genel merkezine yabancılara hesap açmak ilgili olarak danışıyor, ancak hesap sonuçta açılıyor.

Yukarıda anlattıklarım, Türkiye’de çalışacak yabancıların durumları ile ilgili değil, Türkiye’yi bilimsel amaçlı  ya da  burslu olarak ziyaret edecek konuklarınız için geçerli…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s