Matematik Lisans Eğitimi ve Sonrası


Matematik yüksek lisans ya da doktora yapmak istiyorsanız, lisans eğitiminiz sırasında dikkat etmeniz gereken iki pratik konu var:

  • İngilizce öğrenin.
  • Lisans dereceniz 3.00/4.00‘dan yüksek olsun.

Okuduğunuz matematik lisans programını İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ya da İspanyolca bilmeksizin bitirdiyseniz bile, lisansüstü kısımda bu dillerden birini, özellikle de İngilizce bilmeden devam etmeniz olanaklı değil. Ne yazık ki, temel denebilecek matematik konuları dışındaki konularda, Türkçe’de neredeyse hemen hemen hiç kaynak yok. Bugün matematik yazını genelde İngilizce yapılıyor. En kolay ulaşabileceğiniz kaynaklar yine İngilizce yapıtlar. Bu nedenle, matematik çalışmak istiyorsanız, matematik bilginizi olduğu kadar, İngilizce’nizi de geliştirmeniz gerekli.

Lisans bitirme ortalamanız ise en az 3.00/4.00 olmalı (70/100). TÜBİTAK Burslarına başvurabilmek için, en önemli koşul bu. Diğer koşullar sonradan sağlanabilse bile, üniversiteyi bir kez bitirince, geri dönüp not ortalamanızı değiştirmeniz olanaksız.

ODTÜ gibi devlet üniversitelerinde ise geçmişte asistan olarak çalışabilmek için gereken not ortalaması en az 2.50/4.00 idi.

Bu koşullar zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. O nedenle zaman zaman TÜBİTAK’ın Lisansüstü burs, ilgi duyduğunuz üniversitelerinse asistan alma koşullarını örneğin lisans ikinci sınıftan itibaren araştırın; özellikle de üniversite mezuniyetinde gerekli not ortalamaları gibi sonradan değiştirilemeyecek koşullara dikkat edin.

Eğer Türkiye’nin daha iyi diye bilinen üniversitelerinde lisans öğrencisiyseniz, daha dikkatli olmanız gerekli. Bu üniversitelerde not ortalamaları daha düşük olma eğilimindeler…

Çok ders alıp, bu derslerden düşük notlar almaktansa; aldığınız az sayıdaki temel dersi iyi öğrenip, bu derslerden yüksek notlar almak yoluna gidin. Özellikle de son sınıflarda (3. ve 4. sınıflar) aldığınız dersleri sindire sindire öğrenmeye dikkat edin. Sindire sindire öğrenmekse, matematik durumunda kavramları anlamak, bunlar arasında ilişkiler kurabilmek ve öğrendiklerinizi problem çözebilmek için kullanabilmek demektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s